Naspäť Zoznam problémov

Neviem pomenovať svoj problém

Neviem pomenovať svoj problém

Neviem pomenovať svoj problém

Duševné zdravie je neoddeliteľnou a nevyhnutnou súčasťou zdravia. Je potrebné sa oň starať rovnako, ako o fyzické zdravie, pretože jedno bez druhého nemôže fungovať.

Mám vyhľadať odbornú pomoc?

Psychické ochorenia podobne, ako iné ochorenia, nie sú ničím neobvyklým či zriedkavým. Na Slovensku trpí nejakou formou tohto ochorenia takmer každý piaty človek. Dochádza pri nich ku chorobným zmenám v pocitoch, myslení, konaní, je narušená výkonnosť v práci či v škole a tiež vzťahy s priateľmi alebo rodinou. Aj keď nevieme presne pomenovať náš problém, dôležité je, že sme si vedomí, že nás niečo trápi alebo niečo nie je v poriadku. Psychické ochorenia sa nevyhýbajú nikomu. Postihujú ako ženy, tak mužov všetkých vekových kategórií, všetkých vyznaní, presvedčení či spoločenského postavenia. Človek trpiaci psychickým ochorením sa môže cítiť ochromený, znecitlivený alebo vystrašený neželanými emóciami alebo zážitkami. Nevysvetliteľné pocity smútku, úzkosti, osamelosti, strata zamestnania, rozvod, úmrtie milovanej osoby, nadmerné užívanie alkoholu alebo drog – toto všetko sú dôvody, kvôli ktorým by mal človek zvážiť vyhľadanie pomoci. 

Ako vybrať správneho konzultanta, keď neviem, čo ma trápi?

Napriek tomu, že nevieme presne definovať to, čo nás vnútorne znepokojuje, nami vyjadrené pocity a emócie odborníkovi veľa napovedia. Konzultant vytvára bezpečný priestor, v ktorom klient môže hovoriť o všetkom, o čom potrebuje a konzultant ho sprevádza na ceste k riešeniu jeho ťažkostí. Pomáha mu hľadať odpovede na jeho otázky, prináša mu iné, alternatívne pohľady na zažívané skutočnosti, vysvetľuje mu menej vedomé alebo nevedomé psychické pochody, umožňuje postupnú konfrontáciu s ťažkosťami a ich príčinami, podporuje ho na ceste k zmene. Zároveň je pre klienta zdrojom podpory. Zo strany klienta je dôležité, aby bol motivovaný na sebe pracovať a bol otvorený zmene. O tom, ktorého odborníka si vybrať, môžu pokojne rozhodnúť prvotné sympatie, dojem či pocit z profilu konzultanta. Ak ste si nie ste istý, ktorý odborník je pre Vás vhodný, kontaktujte nás na podpora@eustacio.sk, prípadne na telefónnom čísle 0902 901 682. S výberom Vám radi pomôžeme.

Je pre mňa vhodná konzultácia, aj keď nemám konkrétny problém?

Určite áno. V prostredí bezpečného odborného vzťahu sa má človek možnosť pozrieť na seba a svoje vzťahy, či svoju minulosť, novým spôsobom. To pomôže otvoriť viacero možností a výhľadov do budúcnosti, dochádza k lepšiemu pochopeniu seba samého a k sebaprijatiu. Podnetné otázky pomáhajú nadobudnúť nové uhly pohľadu a pevnejšie sebavedomie. Odborník taktiež pomáha zmeniť problematické vzorce správania a tým dochádza k zmierneniu či ústupu psychických ťažkostí a nepríjemných symptómov.

  • + hod

Špecializuje sa na

  • + hod

Špecializuje sa na

  • + hod

Špecializuje sa na